+420 724 065 796 +420 601 384 036Po-Čt 8:30 -17:00, Pá: 8:00-15:30 Doprava zdarma od 800 Kč

6 tipů, jak zatočit s podzimní špatnou náladou

Apotheke (https://www.apotheke.cz/)

 

Slunné dny nám začínají pomalu ubývat a s ústupem sluníčka přichází pochmurná nálada.

Podzimní depresivní nálada je častým jevem, který se objevuje s klesajícími teplotami a kratším denním světlem. Poradíme vám několik jednoduchých kroků, které vám jistě pomohou, toto období lépe zvládnout.

Barevný, ale sychravý

Nedostatek slunečního světla a časté sychravé dny, mají tendenci snižovat naši náladu a pohodu. To může mít vliv na celkovou psychiku a výkon v našem životě.

Slunečního svitu ubývá, což vede k nižším hladinám serotoninu (hormon, který ovlivňuje naši náladu) a vitaminu D. Podzim může být skutečně krásným obdobím plný barev a vůní, tak si ho společně užijme a vytěžme z něj jen to nejlepší.

1.  Serotonin a melatonin

Změna ročního období narušuje produkci hormonů serotoninu a melatoninu. Tyto hormony ovlivňují náladu, spánek, psychickou pohodu a mnoho dalšího.

Melatonin, známý jako hormon spánku, v sobě skrývá několik benefitů. Například nám napomáhá bojovat proti infekcím a obnovuje a posiluje naše buňky.

Serotonin je hormon spojený s náladou a emocemi. Někteří lidé mohou v podzimním období pociťovat pokles jeho hladiny, díky nedostatku slunečního svitu.

Studie navíc dokazují, že nízká hladina serotoninu potlačuje agresivní a cholerické chování.

Snažme se tedy maximálně podpořit produkci těchto hormonů.

Co nám pomůže:

  • přirozené (denní) světlo
  • správný cirkadiánní rytmus
  • pravidelné cvičení
  • vyvážená strava
  • konzumovat potraviny, které serotonin obsahují (ořechy, luštěniny, zelený ječmen, banány,...)

 

2.  Úsměv prosím

Úsměv má pozitivní vliv na naši náladu. Když se usmíváme, pomáháme tím nejen sobě zlepšit náladu, ale i lidem v našem okolí. Vzpomeňte si, kdy naposledy se na vás v obchodě usmála prodavačka a popřála vám hezký den. No neměli jste hned lepší náladu? Když jsme šťastní, obvykle i mimicky projevujeme spokojenost. Ale také platí, že když se usmíváme, i když zrovna nejsme šťastní, naše nálada začne kopírovat mimický výraz. Mimika je silně spjata s naším mozkem. Takže když budete mít zase špatný den, vzpomeňte si na něco hezkého a usmějte se.

3.  Obklopujte se správnými lidmi

Někdy se setkáváme s lidmi, kteří jsou neustále negativně naladěni. Když jsme v jejich společnosti, cítíme se špatně někdy i dokonce unaveně. Vysávají z nás totiž energii. Někteří to dělají cíleně, jiní si možná ani neuvědomují, že jejich chování má negativní dopad na druhé. V každém případě je důležité, přistupovat k těmto lidem s opatrností a pokud možno se jim vyhýbat. Typické znaky takovýchto osob: stále si stěžují, nesnesou kritiku, nejsou empatičtí a berou si vše osobně.

4.  Pohyb je lék na vše

Pohyb má velký léčebný potenciál. Stačí zahrnout do svého každodenního života jakoukoliv formu přirozeného pohybu, prováděného nejlépe venku. Například zkuste vyměnit auto za kolo, nebo místo výtahu si vyšlápněte schody. Každý krok, který uděláme navíc, prospívá našemu zdraví a pohodě. Cvičení snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zároveň zvyšuje produkci serotoninu.Cílem je nejen udržet tělesnou kondici, ale také podpořit duševní pohodu a dokázat čelit stresovým situacím.

5.  Dostatek spánku

Dostatek kvalitního spánku je klíčový pro naše duševní zdraví. Dodržujte pravidelný spánkový režim (cirkadiánní rytmus) a vytvořte si uklidňující rituály před spaním. Vyhýbejte se modrému světlu a místo telefonu sáhněte raději po knize.

6.  Pestrá strava

Kvalitní strava zde také hraje velkou roli. Snažte se proto jíst vyváženě a dopřejte svému tělu potřebné živiny. Tělo nám to dvojnásobně vrátí. Připravujte si jídla ze sezónních potravin. Sezónní potraviny mají často výraznější chuť a jsou čerstvější, protože necestují dlouhé vzdálenosti.

Patří k nim:

  • Hrášek a fazole - bohatý zdroj bílkovin, vlákniny a vitamínů.
  • Dýně - k přípravě polévek, kaší, koláčů a dalších lahodných pokrmů.
  • Jablka a hrušky - zdroj vlákniny a vitamínů.
  • Houby - podzim je ideální sezónou pro sběr hub. Houby můžeme použít do různých jídel, včetně omáček a polévek. Výborné jsou čerstvé i sušené.
  • Třešně - přispívají k tvorbě melatoninu.

Nechme se unést podzimem a využijme sezónních potravin plných chutí k přípravě lahodných a zdravých pokrmů.

 

© 2022 Mediate.cz, Všechna práva vyhrazena